6 porad dotyczących rozpalania kominka

6 porad dotyczących rozpalania kominka

Nowoczesne kominki to praktyczne i opłacalne rozwiązanie do domu, które nie tylko dostarczy ciepła, ale również stworzy wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Mocne dymienie oraz wygaszanie długo palącego się ognia to tylko niektóre niekorzystne efekty nieodpowiedniego użytkowania pieca. Zatem jak efektywnie go rozpalić, by jednocześnie zadbać o ekonomię, a także estetyką i czystość? Poniżej przedstawiamy 6 podstawowych porad, które pomogą prawidłowo rozniecić ogień w kominku.

 

1. Czysty piec

Lepsze grzanie naszego pieca można osiągnąć dzięki pozbyciu się sadzy z jego wnętrza oraz z rury dymowej. Jeśli spalane jest drewno sosnowe, to tym bardziej powinnno się zadbać o czysty środek kominka. Drewno z lasów iglastych, w porównaniu z drewnem z lasów liściastych, prowadzi do powstawania sadzy i dymu podczas jego spalania. Jest to nieekologiczne i nieekonomiczne.

 

2. Wybór odpowiedniego drewna

Odpowiedni opał do rozpalania w piecu nie może być mokry. Wilgotne drewno skutkuje uciążliwym dymieniem, zatem jakie najlepiej wybrać? Przede wszystkim suche. Powszechnie poleca się drewno z lasów liściastych, jednak opał pochodzący z lasów iglastych również się sprawdzi, pod warunkiem, że będzie suchy. Drewno kominkowe powinno być odpowiednio pocięte, by zmieściło się we wkładzie kominkowym. Nie może być zbyt drobno pocięte, ponieważ będzie się szybciej spalać. Najbardziej optymalną długością polan jest ok. 40-50 cm.

 

3. Rozpałka i narzędzia

Wysuszone i drobno pocięte drewno sosnowe najlepiej nadaje się na rozpałkę. Obok kominka wolnostojącego lub typu koza, dobrze jest postawić osobny kosz, w którym będą mogli Państwo przechować opał oraz rozpałkę. Oprócz drewna warto również wyposażyć się w podstawowe narzędzia. Pogrzebacz, szczypce, łopatka i zmiotka do usuwania popiołu ułatwią rozpalanie w piecu.

 

4. Dozowanie powietrza

Kluczem prawidłowego rozniecania ognia w kominku jest umiejętność dozowania powietrza. Zaleca się, aby na początku rozpalania dostarczyć maksymalny dopływ powietrza i stopniowo go zmniejszać w trakcie właściwego palenia. Jego zbyt mała ilość może spowodować, że nie uzyska się odpowiedniej ilości ciepła. Z kolei zbyt duże napowietrzanie może spowodować, że ciepło będzie uciekać. Najlepszym momentem spalania drewna jest czas, gdy dopływ powietrza jest całkowicie otwarty, a płomienie są dość intensywne.

 

5. Rozpalanie metodą "od góry"

Dzięki tej metodzie, drewno będzie się dłużej paliło i zapewni równomierne wydzielanie ciepła. Spalanie polan ułożonych na kszałt piramidy jest ekologiczne, ekonomiczne i po prostu czystsze. Co więcej, nie trzeba dokładać polan co kilka godzin - drewno zapewni odpowiedni poziom wydzialengo ciepła. Warto również pamiętać, aby we wkładzie kominkowym umieścić więcej niż jedno polano - najlepiej dwa lub trzy.

 

6. Metoda rozpalania dopasowana do rodzaju kominka

Aby rozpalenie w kominku nie wiązało się z dużą ilością sadzy i było ekonomiczne, przed podjęciem działań, warto zapoznać się z ulotką informacyjną otrzymaną od producenta oraz instrukcjami, które pomogą nam prawidłowo korzystać z pieca.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.