Czyszczenie pieca żeliwnego - jak zrobić to skutecznie?

Czyszczenie pieca żeliwnego - jak zrobić to skutecznie?

Piece używane regularnie ulegają zabrudzeniu - to jasne. Czystość paleniska jest istotna, wpływa nie tylko na utrzymanie odpowiedniej mocy i sprawności urządzenia (czyli na wydajność), ale także może mieć wpływ na oszczędność w zużyciu paliwa. Jak jednak skutecznie i bezpiecznie czyścić piece żeliwne? Podpowiadamy.

 

Porada 1. - dbaj o kominek regularnie!

Regularne czyszczenie i przeglądy zminimalizują ryzyko zapalenia się sadzy i uszkodzenie komina. Ponadto, czysty kominek zapewni wspaniały widok ognia, a to, oprócz emitowanego ciepła jest jednym z aspektów, który przesądza o montażu kominka w domu.

 

Porada 2. - czyść w środku

Podczas spalania paliwa w palenisku na wewnętrznych ścianach pieca tworzy się gruba skorupa z pyłu i sadzy, która osłabia moc grzewczą. Zadbaj o wnętrze pieca! To zapewni lepsze warunki do spalania drewna. Szczotki druciane sprawdzą się idealnie do szorowania wkładów kominkowych i palenisk, docierają bowiem nawet do trudno dostępnych miejsc. Możesz użyć też specjalnych preparatów do czyszczenia kominków.

 

Porada 3. - usuwaj sadzę z szyby kominkowej

Podczas mycia szyby kominkowej stosuj przyjazne dla środowiska metody! Użyj nawilżonej wodą gazety zanurzonej w popiele. Przetrzyj szybę, powtórz w razie potrzeby, a pozostałości gazety usuń kawałkiem papieru. To działa! Możesz też użyć specjalnych preparatów do czyszczenia szyb kominkowych, działaj jednak z umiarem i zwróć uwagę by nie zamoczyć uszczelek.

 

Porada 4. - usuwaj popiół z głową!

Czyszczenie paleniska nie polega na usunięciu całego znajdującego się tam popiołu. Warto jest zostawić trochę na dnie paleniska. Pozostałości stworzą warstwę o właściwościach izolujących. Popiół zawiera minerały i niedopalone cząsteczki drewna dzięki którym łatwiej rozpalisz w piecu.

 

Porada 5. - używaj suchego drewna!

Mokre drewno to nie tylko mało efektywne wydzielanie ciepła (na poziomie 60%). Wilgotne szczapy mogą spowodować osadzanie się smoły, która jest wyjątkowo trudna do usunięcia. Do palenia używaj suchego drewna.

 

Porada 6. - wyczyść na zewnątrz!

Nowoczesny, z podnoszonymi drzwiami, ze stojakiem na drewno… Twój kominek powinien zachwycać, jest przecież jednym z ważniejszych elementów wystroju pomieszczenia. Obudowy kominkowe wymagają czyszczenia podobnie jak wnętrze pieca. Przecieraj je miękką szmatką, która nie pozostawia włókien. Jeśli kominek jest bardzo brudny możesz użyć specjalistycznej pasty.

Zadbaj o to, by ogrzewanie kominkowe było wydajne i bezpieczne. Pamiętaj, że kominek, zarówno wiszący, wolnostojący, jak i narożny, powinien przejść przegląd przed sezonem grzewczym. Firma FIRE-PRO, zajmująca się sprzedażą i montażem skandynawskich kominków marki Jøtul oferuje również okresowe usługi serwisowe.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.