Historia komika - od czego to się wszystko zaczęło

Historia komika - od czego to się wszystko zaczęło

 

Komu z nas nie marzy się wieczór z kocem, książką, gorącą herbatą i ogniem trzaskającym w tle? Ogień uspokaja, wycisza, a jego blask nadaje pomieszczeniom niezwykłego uroku. Kominek może być jednak nie tylko dekoracją pomieszczenia, ale i jednym ze sposobów na ogrzanie całego domu. Skąd jednak wzięły się kominki tak współcześnie popularne?

 

 

Od czego się zaczęło?

W starożytności ogień był niezwykle istotny. Stanowił źródło światła oraz ciepła. Umożliwiał obróbkę termiczną potraw, a znajdujące się w centralnym miejscu domu palenisko było miejscem spotkań domowników. Otwarte paleniska, a później kominki, umieszczane przy ścianach szczytowych, są naturalnym następstwem palonych ognisk. Współczesna ich forma znacząco różni się od pierwowzoru, nadal jest jednak miejscem jednoczącym domowników.

 

Forma kominka zmieniała się na przestrzeni wieków pod wpływem trendów oraz zaawansowania technologii. Te najstarsze budowane były na planie półkola i zaskakiwały wielkością. W średniowieczu, wraz ze wzrostem popularności ich rozmiar zdecydowanie się zmniejszył. Kominki dość szybko zaczęły pełnić również funkcję dekoracyjną pomieszczeń. Okres renesansu pojawiać zaczęły się niezwykle ozdobne portale, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Współcześnie ogrzewanie kominkowe jest popularną alternatywą dla gazowego czy elektrycznego. Wyróżniamy różne typy kominków:

  • wolnostojące,
  • z płaszczem wodnym,
  • wiszące,
  • wkłady kominkowe do zabudowy z podnoszonymi drzwiami,
  • piece żeliwne (kozy).

 

Kominki współcześnie

Duży asortyment pozwala na wybór kominka dopasowanego do charakteru wnętrza - producenci oferują bogato zdobione ze stylizowanymi portalami, kominki półokrągłe albo narożne oraz nowoczesne, minimalistyczne realizacje. Powody dla których montuje się kominki są różne: poza niezaprzeczalną zaletą związaną z funkcjonalnością, często dużą rolę odgrywa również aspekt wizualny. Nie każda przestrzeń umożliwia jednak instalację tradycyjnego kominka na drewno, dlatego w mieszkaniach bez dostępu do komina montuje się kominki elektryczne. Duży wybór dostępnych na rynku modeli pozwala na wybranie produktu spełniającego nie tylko konkretne założenia funkcjonalne, ale i estetyczne. Do wyboru mamy wsady kominkowe do zabudowy, obudowy kominkowe, piece żeliwne, kominki wolnostojące i wiszące oraz kominki z płaszczem wodnym, które działają tak jak piece opalane drewnem.

 

Na co zwrócić uwagę przed instalacją kominka?

Przed instalacją kominka, niezależnie od jego typu, należy zadbać o otoczenie, w którym ma się znaleźć. W bezpośrednim otoczeniu nie powinny znajdować się też przedmioty łatwopalne takie jak meble czy dekoracje. Dobrze jest znaleźć również miejsce do przechowywania opału, dobrze sprawdzają się kosze i półki na drewno. Istotny jest także komin z dopływem powietrza.

 

Wybierz kominek idealny

Różnorodność dostępnych na rynku ofert oraz producentów pozwala na wybranie produktu idealnie dostosowanego do potrzeb klienta oraz uwarunkowań związanych z przestrzenią pomieszczenia, w którym kominek ma się znaleźć. Fire-pro.pl oferuje kominki różnego rodzaju o ponadczasowym, skandynawskim designie norweskiej marki Jøtul. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.
 

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.