Jak efektywnie palić drewnem w kominku?

Jak efektywnie palić drewnem w kominku?

 

Ciepła, przytulna atmosfera domu to nie tylko zasługa wystroju wnętrz i dekoracji. Ogrzewanie kominkowe może dosłownie i w przenośni ocieplić każde wnętrze. Ogień i zapach palonego drewna to elementy, których nie da się w żaden sposób zastąpić. Ciepło ognia z kominka doceniają mieszkańcy Skandynawii, którym kominek umila długie zimowe wieczory. Ale kominek to także praktyczne i opłacalne źródło ogrzewania dla całego domu. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż kominka? 

 

 

Wybór kominków jest bardzo szeroki. W ofercie producentów można znaleźć m.in: 

Niezależnie czy zdecydujesz się na tradycyjny czy nowoczesny kominek, warto stosować ekonomiczną technikę spalania. Dzięki mądremu paleniu, ogrzewanie kominkowe może dostarczyć ciepła na co najmniej kilka godzin. Jak palić w kominku, aby dostarczyć wystarczającą ilość ciepła oraz pozbyć się konieczności częstego dokładania drewna? 

 

Ile drewna użyć na początku palenia?

Idealna ilość użytego drewna sprawi, że kominek stanie się tylko tłem dla codziennego życia, a jego rozpalanie i podtrzymywanie nie będzie zajmować niepotrzebnie dużo czasu. Wystarczająca ilość ognia może zagwarantować nam ciepło w domu i spokój nawet przez kilkanaście godzin. Z kolei zbyt mała ilość drewna może wypalić się zbyt szybko, co wymusi na nas dokładanie opału i częste podchodzenie do kominka. Samemu, metodą prób i błędów, należy sprawdzić jaka porcja drewna będzie idealna dla naszego kominka lub wkładu kominkowego

 

Podstawowe zasady efektywnego palenia w kominku

Istnieje kilka zasad, które powinno się zastosować przy paleniu w kominku. 

  • odpowiednio suche drewno 
  • sterowanie dopływem powietrza
  • zastosowanie metody palenia “od góry”

 

Metoda palenia “od góry”

Metoda palenia “od góry”, nazywana też paleniem “od głowy”, pomimo tego, że może wydawać się kontrintuicyjna, zyskała międzynarodowe uznanie. Powyższa metoda palenia w kominku polega na odpowiednim ułożeniu drewna w stos na kształt piramidy. Na samym dole kominka, na palenisku, kładziemy najgrubsze polana drewna, a następnie uzupełniamy nasz rosnący stos coraz to mniejszymi i cieńszymi polanami drewna. Aby w pełni zadbać o efektywność palenia, warto ułożyć szczapy drewna naprzemiennie, tak aby stworzyć pierwszą warstwę wzdłuż, a kolejną w poprzek paleniska. Ostatnim etapem tej metody jest położenie rozpałki na samej górze stosu i podłożenie ognia. 

 

Zalety stosowanie metody

Metoda palenia “od góry” zyskuje na popularności. Poniżej przedstawiamy jej zalety:

  • ekologiczność - niższa emisja pyłów niż w tradycyjnej metodzie palenia
  • czystsze spalanie - bez dymu i smoły
  • oszczędność - paliwa, a w konsekwencji oszczędność pieniędzy
  • brak konieczności dokładania drewna na kilka godzin

 

Nie tylko ekonomicznie, ale również czysto

Metoda palenia “od góry” oprócz swojej efektywności, ma jeszcze kilka atutów. Pierwszy ogień uzyskany za pomocą tradycyjnej metody zazwyczaj brudzi drzwiczki kominka. W metodzie palenia “od głowy” dym unosi się na wystarczającą wysokość, dzięki czemu można cały czas spoglądać przez czyste drzwiczki na wesoło buchający ogień.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.