Jak oszczędnie ogrzewać wodę kominkiem?

Jak oszczędnie ogrzewać wodę kominkiem?

 

 

Ogrzanie domu może być bardzo kosztowne, szczególnie jeśli jego powierzchnia nie należy do najmniejszych. Ogrzewanie za pomocą kotłów gazowych, olejowych czy elektrycznych to zwykle bardzo duży wydatek, dlatego warto zastanowić się nad alternatywnymi metodami ocieplania pomieszczeń, szczególnie gdy na dworze robi się chłodniej.

 

 

Rodzaje kominków

Ogień to źródło ciepła znane od wieków. Współczesne technologie pozwalają na bezpieczne wykorzystywanie ognia w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Piece kaflowe zastąpiły nowoczesne kominki, których instalacja pozwala na ogrzanie pomieszczeń. Wyróżniamy różne typy kominków:

  • tradycyjne kominki,
  • kominki z systemem DGP,
  • kominki z płaszczem wodnym.

Tradycyjny kominek na drewno ogrzewa głównie pomieszczenie, w którym się znajduje. Jest bardziej elementem dekoracyjnym niż funkcjonalnym. Kominki z systemem DGP, czyli systemem dystrybucji gorącego powietrza, związane są z cyrkulacją i dopływem powietrza rozprowadzają ciepło przewodami po całym domu poprzez kratki i anemostaty zainstalowane na ścianach, suficie lub w podłodze. Ogrzewanie tego typu jest stosunkowo niedrogie, ale ma jedną zasadniczą wadę - ogrzewa jedynie powietrze. Do ogrzania wody niezbędny jest inny typ pieca - kominek z płaszczem wodnym.

Ogrzewanie wody w kominku

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, które umożliwia ogrzanie pomieszczeń, ale i wody użytkowej. Jej temperatura jest wysoka nawet po wygaśnięciu paleniska i pozwala na branie np. kąpieli. Kominki z płaszczem wodnym zwykle nie są jedynym źródłem ciepła, ale uzupełnieniem bezobsługowych kotłów grzewczych - gazowych, olejowych czy elektrycznych. To świetna alternatywa dla drogich systemów grzewczych szczególnie zimą. Kominki z płaszczem wodnym działają tak jak piece opalane drewnem. Kominek łączy w sobie walory estetyczne oraz funkcjonalne - to piękna dekoracja salonu i dodatkowe źródło energii w jednym.

Współczesne kominki to różnorodne wzory i rodzaje, które dopasować możemy do wielkości i charakteru wnętrza oraz indywidualnych preferencji. Bardzo wydajne są kominki lub wkłady kominkowe z zamkniętym paleniskiem - nie mamy co prawda bezpośredniego kontaktu z ogniem, ale dzięki temu ciepło nie ucieka. Nowoczesne, wiszące kominki świetnie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, a niewielkie, żeliwne piece, tzw. kozy, w mniejszych. Kominek narożny umożliwia obserwację ognia z dwóch stron.

Stwórz wymarzone wnętrze

Ogrzewanie kominkowe to bez wątpienia świetna alternatywa dla tradycyjnych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni i często instalowane jest w domach jednorodzinnych lub szeregowych - bez dostępu do komina nie ma mowy o kominku. W ofercie sklepu fire-pro.pl znajdują się:

Ponadczasowe produkty o skandynawskim designie to gwarancja bezpieczeństwa i jakości. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kominków norweskich Jøtul na fire-pro.pl.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.