Jak palić w kominku? Podstawowe zasady.

Jak palić w kominku? Podstawowe zasady.

 

Palenie w kominku wymaga przestrzegania pewnych zasad. Dotyczy to zarówno rozpalania ognia, jak i jego podtrzymywania, a także czynności, jakie należy wykonać już po spaleniu drewna. Trzymanie się kilku prostych reguł, o których za chwilę powiemy, zapobiega nadmiernemu dymieniu czy gaśnięcia ognia. Dzięki poradom, które znajdziesz w poniższym tekście, palenie w Twoim kominku będzie nie tylko efektywne, ale także bezpieczne. Zarówno dla domowników, jak i środowiska naturalnego. Jak palić w kominku? Jakie są podstawowe zasady?

 

 

Zakaz palenia śmieci w kominku
 

Jedną z najważniejszych zasad jest stosowanie wyłącznie paliwa zalecanego przez producenta pieca. Należy pamiętać, że kominek nie jest przeznaczony do spalania śmieci, dlatego też nie wrzucajmy do niego byle czego. Spalanie nieodpowiedniego paliwa jest groźne nie tylko dla nas, ale także środowiska naturalnego. Wytwarzamy w ten sposób trujące substancje, które później sami wdychamy.

 

Wybór właściwego drewna do kominka
 

W przypadku kominków opalanych drewnem ważny jest wybór drewna odpowiedniej jakości. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 20%. Zbyt mokre drewno:

  • jest nieekonomiczne,
  • dymi.

Z tego względu dopiero co ścięte drewno nie nadaje się do zastosowania. Wysokiej jakości drewno, przeznaczone na przykład do ogrzewania kominkowego, jest poddawane osuszaniu. Tak, aby jego wilgotność nie przekraczała wspomnianych 20%. Poziom wilgotności wysokogatunkowego drewna to 15-20%.

Istotna jest także wielkość drewna, czyli sposób jego pocięcia. Z jednej strony powinno ono być na tyle małe, żeby zmieściło się we wkładzie kominkowym. Z drugiej jednak strony nie może być też zbyt małe, ponieważ mniejsze kawałki szybciej się spalają. Można przyjąć, że optymalna długość drewna kominkowego to 40-50 cm.

 

Ile drewna do palenia w kominku?  

Trudno jednoznacznie określić, ile drewna potrzeba do palenia w kominku. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, to jest:

  • rodzaju i parametrów pieca,
  • rodzaju drewna.

Na ilość zużytego drewna wpłynie także to, w jakim celu go rozpalamy. Czy robimy to w celach ozdobnych, rekreacyjnych, czy może będzie to nasze ogrzewanie kominkowe.

Niezwykle istotne są jednak parametry kominka i zalecenia jego producenta. Każdy piec posiada moc minimalną, przy której powinien pracować. Jej uzyskanie polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości energii, czyli w naszym przypadku drewna.

Zachowanie odpowiedniej mocy jest ważne, ponieważ pozwala ona utrzymać w komorze paleniska optymalną temperaturę, to jest 300-400°C. To z kolei przekłada się na jakość spalania, które jest wówczas ekonomiczne i ekologiczne.

 

Sposób spalania drewna
 

Kolejne zasady mówiące o tym, jak palić w kominku, dotyczą już samego procesu spalania. Niezwykle istotne jest, żeby do rozpalania ognia nie używać kartonów, gazet, ulotek, opakowań i innych tego typu śmieci. Podczas ich spalania wytwarzają się bowiem trujące opary z farby drukarskiej.

Bardzo istotna podczas palenia w kominku jest odpowiednia regulacja powietrza, ponieważ jest ono niezbędne do spalania drewna. Zbyt mała ilość powietrza prowadzi do nadmiernego dymienia oraz powstawania sadzy. Może także spowodować powstanie szkodliwego tlenku węgla. Dlatego też w trakcie spalania nie wolno odcinać dopływu powietrza! Dopływ powietrza należy zapewnić również w trakcie dokładania drewna.

Pamiętajmy także, żeby regularnie dokładać drewno do kominka. Jeśli będziemy robić to za rzadko, komora spalania za bardzo się wychłodzi.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek spowoduje, że proces spalania drewna w piecu będzie przebiegał w prawidłowy sposób – efektywnie, ekologicznie oraz bezpiecznie. Aby tak się jednak stało, należy także pamiętać o zachowaniu czystości, nie tylko kominka, ale również komina.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.