Jak skutecznie czyścić szybę kominka?

Jak skutecznie czyścić szybę kominka?

Obserwowanie tańczącego ognia jest jedną z głównych zalet posiadania ogrzewania kominkowego we własnym domu. Zabrudzone szyby będą wyglądać nieestetycznie niezależnie od rodzaju kominka, na jaki Państwo się zdecydują. Nowoczesne kominki, piece żeliwne czy kominki wolnostojące (tzw. kozy) od norweskiego producenta Jotul, mogą być inwestycją na wiele lat, która będzie dostarczać ciepło kilku pokoleniom, dlatego też tak ważne jest prawidłowe i skuteczne czyszczenie szyb kominkowych.

 

 

Sadza - czy można jej uniknąć?

Aby cieszyć się romantyczną atmosferą, którą może zapewnić blask płomieni w kominku, należy dbać o czystość szyby i regularnie ją oczyszczać. Niestety, w wyniku niepełnego spalania drewna na tafli szyby powstaje czarny i tłusty osad. Jest to sadza - osad trudny do pozbycia się i często odporny na działanie środków chemicznych. Aby uniknąć okopconych szyb można zastosować się do kilku wskazówek. Należy:

 • używać wyłącznie suchego, wysezonowanego drewna liściastego - unikać brykietu i drewna bukowego (ogólnie można powiedzieć, że im gorsze paliwo, tym szybciej się brudzi)
 • regularnie sprawdzać stan uszczelek wokół drzwiczek, kontrolować wlot powietrza, szyber oraz blokady drzwiczek
 • utrzymywać regularną temperaturę spalania

 

Przed czyszczeniem

Skrzące się polana drewna po pewnym czasie mogą stać się niewidoczne, jeśli zaniedba się czyszczenie szyby kominkowej. Przed podjęciem się tej czynności, zaleca się sprawdzenie gwarancji kominka i wskazówek dotyczących czyszczenia szyb kominkowych przedstawianych przez producenta. Przed rozpoczęciem mycia warto również wybrać popiół z kominka, aby ten niepotrzebnie się nie przemieszczał podczas mycia. Natomiast aby skapujące z szyby kropelki chemicznych środków czystości nie spowodowały trwałych odbarwień na podłodze, panelach czy płytkach, podłogę należy wyłożyć starymi gazetami lub kartonem. Jeśli chodzi już bezpośrednio o czyszczenie, cały czas na uwadze trzeba mieć swoje bezpieczeństwo, dlatego zaleca się mycie powierzchni szyby dopiero, gdy ta będzie całkowicie zimna.

 

Główne kroki czyszczenia szyby kominkowej

Poniżej przedstawiamy podstawowe kroki, do których można się zastosować podczas mycia szyby kominkowej.

 1. Spryskać środkiem szybę kominkową
 2. Odczekać chwilkę, by środek zadziałał z sadzą - ale nie za długo, aby płyn nie spłynął na uszczelki i stal lub żeliwo
 3. Zebrać płyn i osad papierowym ręcznikiem lub gazetą
 4. W razie potrzeby powtórzyć czynność

 

Domowe sposoby mycia szyby

Innym sposobem pozbywania się sadzy jest czyszczenie szyby popiołem. Tę starą metodę można stosować wyłącznie w przypadku, gdy mamy pewność, że w popiele nie znajduje się żaden większy kawałek drewna, który nie porysuje tafli szyby. Decydując się na ten sposób, należy do popiołu dodać odrobinę wody, by tym samym stworzyć gęstą maź. Następnie nałożyć na ścierkę i wytrzeć szybę, aż osad zacznie schodzić. Wśród mniej profesjonalnych, acz nie mniej skutecznych środków do czyszczenia szyby kominkowej, można znaleźć chusteczki nawilżające czy piankę do mycia samochodu. Dla podkreślenia efektu czystości, na sam koniec szybę kominka można spryskać płynem do mycia okien i następnie ją wytrzeć.

 

Odpowiednia strategia czyszczenia szyby kominkowej

W zależności od ilości sadzy na szybie, zaleca się stosowanie innych środków. W przypadku niewielkiej ilości sadzy pomoże klasyka środków czyszczących - tłuszcz do mycia naczyń. Wystarczy wycisnąć zaledwie kilka kropel na ściereczkę i wytrzeć szybę. Z kolei przy większym zabrudzeniu szyby zaleca się stosowanie specjalistycznych środków, w tym:

 • płynu do czyszczenia szyb
 • pianki do mycia szyb kominkowych
 • preparatu do czyszczenia piekarników
 • płynu do czyszczenia płyt ceramicznych.

Tak samo jak w przypadku lekkich zabrudzeń, należy nanieść kilka kropel preparatu na ściereczkę i wytrzeć szybę. Przy uporczywym zabrudzeniu można skorzystać z pomocy skrobaka.

 

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia

Do czyszczenia szyb kominków nie używa się wody! Z tego powodu do zebrania z szyby wszelkiego płynu i pozostałości po środkach chemicznych, powinno się używać starych gazet, lekko nawilżonej ściereczki lub ręcznika kuchennego. Sadza przez długi czas pozostaje na rękach i trudno jest ją zmyć, dlatego przypomina się, aby szybę kominkową myć w rękawiczkach.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.