Kominek, a powierzchnia domu. Co warto wiedzieć?

Kominek, a powierzchnia domu. Co warto wiedzieć?

 

Współczesne kominki spełniają różne funkcje - zarówno dekoracyjną, jak i użytkową. Za pomocą ogrzewania kominkowego ogrzać skutecznie możemy nie tylko pomieszczenie, w którym znajduje się piec, ale i cały dom, nawet taki o dużej powierzchni. To inwestycja na lata, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Co warto wiedzieć, wybierając kominek do domu? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

 

 

Piece czy wkłady kominkowe- co wybrać?

Decydując się na kominek mamy do wyboru różne rozwiązania: 

To, które z nich wybierzemy ma wpływ jedynie na aranżację wnętrza, jakość ogrzewania kominkowego zależy bowiem od tego czy palenisko jest otwarte czy zamknięte, jakie parametry posiada piec lub wkład, oraz czy zdecydujemy się na podpięcie go do systemu centralnego ogrzewania. Obudowy kominkowe spełniają funkcję głównie dekoracyjną. Warto pamiętać, że otwarte palenisko nie jest w stanie efektywnie ogrzać większych powierzchni, bo duży procent energii cieplnej ucieka bezpowrotnie do komina (zostaje jedynie ok. 10-15%). 

Moc wkładu wpływa na skuteczne ogrzewanie kominkowe

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe o różnych parametrach. To moc decyduje o powierzchni, jaką można ogrzać. Zakłada się, że 1kW ogrzewa ok 25m3 (przy standardowej wysokości pomieszczenia, tj. 2,5 m). Im większa powierzchnia do ogrzania, tym większa powinna być moc kominka. Nie bez znaczenia jest także rodzaj domu i stan jego izolacji, wyróżniamy:

  • domy pasywne,
  • domy nowe (zwykle bardzo dobrze lub dobrze zaizolowane),
  • stare budownictwo (zwykle dobrze lub słabo zaizolowane).

Im gorsza izolacja, tym moc wkładu powinna być wyższa. Samemu zwykle trudno określić parametry, które powinien posiadać piec, dlatego warto zasięgnąć rady specjalistów by ogrzewanie kominkowe było skuteczne.

Gdzie umieścić kominek?

Kominek z wkładem o odpowiedniej mocy, podłączony do systemu centralnego ogrzewania, z powodzeniem pozwoli na ogrzanie całego domu, nawet takiego o powierzchni ponad 200m2. Zwykle umieszcza się go w salonie, który jest centralnym pomieszczeniem. Warto poruszyć jeszcze dość oczywistą kwestię - piec powinien być umieszczony z dala od łatwopalnych elementów, a odległość od innych przedmiotów powinna wynosić przynajmniej 1,5m. Jeśli zdecydujesz się na kominek opalany drewnem, pomyśl też o funkcjonalnym rozwiązaniu w postaci specjalnej półki, stojaka lub przynajmniej zwykłego kosza na drewno, dzięki którym dostęp do opału będzie szybki i prosty.

Postaw na produkty najwyższej jakości

Kominek to inwestycja na lata, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Warto wybrać produkt droższy, ale bardzo wysokiej jakości - to gwarancja niezawodności. Dobrze dobrany wkład kominkowy może służyć nawet przez 40 lub 50 lat! FIRE-PRO oferuje żeliwne piece norweskiej marki Jøtul, które spełniają rygorystyczne normy europejskie dotyczące spalania i emisji CO2. Wykonane z wysokiej jakości żeliwa nowoczesne kominki skandynawskie są ekologicznym rozwiązaniem, a ich design z łatwością wpisze się w aranżację każdej przestrzeni. Wolnostojący, narożny, wiszący, z podnoszonymi drzwiami - który wybierzesz dla siebie?

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.