Na co zwracać uwagę wybierając kominek?

Na co zwracać uwagę wybierając kominek?

Kominek w domu to fajna rzecz. Klimat, jaki można stworzyć przy jego pomocy jest niesamowity. Jego walory są nieocenione zwłaszcza w czasie srogiej zimy. Widok płomienia oraz ciepło wydobywające się z pieca są bezcenne. Do tego jeszcze bujany fotel… 

Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne jesteś zainteresowany możliwością spędzania zimowych wieczorów właśnie w taki sposób. Na co zwracać uwagę wybierając kominek? Jak wybrać najlepszy? Który będzie idealny do Twojego domu?

 

 

Jaką funkcję ma pełnić kominek w domu?

 
Kominek w domu może jednak spełniać nie tylko funkcje dekoracyjne. Może być także wykorzystywany jako podstawowe źródło ciepła. Odpowiedź na pytanie, do czego jest mi potrzebny piec, jest kluczową kwestią w wyborze najlepszego rozwiązania. Na inne parametry powinniśmy zwracać uwagę, jeśli kominek będzie jedynie ozdobą salonu, a na inne, jeśli jesteśmy zainteresowani ogrzewaniem kominkowym. W zależności od tego wybierzemy piec otwarty albo zamknięty.
 
 • Kominek otwarty

  Kominki otwarte charakteryzują się niską efektywnością grzewczą. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że tylko niewielka część wytworzonego ciepła zostaje w pomieszczeniu. Większość ucieka do komina. W pomieszczeniu pozostaje zaledwie około 10%. W przypadku nowoczesnych pieców zamkniętych jest to nawet 80%, więc różnica jest ogromna. Konstrukcja otwarta może co najwyżej dogrzać nasz pokój.
   
 • Kominek zamknięty

  Jeśli kominek ma być źródłem ciepła w domu i służyć do jego ogrzewania, należy wybrać wkład, którego sprawność energetyczna będzie wynosić co najmniej 70%. Taką sprawnością, na poziomie 70-80%, charakteryzują się właśnie wkłady kominkowe zamknięte, które mogą stanowić efektywne źródło ciepła w domu. Przy ich pomocy można ogrzać nawet cały dom.

 

Ogrzewanie kominkowe

 
Istnieją różne typy ogrzewania kominkowego. W swoim domu możesz zastosować:
 
 • Ogrzewanie przez promieniowanie

  Ogrzewanie przez promieniowanie jest najmniej efektywnym sposobem spośród wymienionych. Przy jego pomocy możemy ogrzać tylko pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Powietrze w pokoju nagrzewa się dzięki ciepłu, które wydobywa się z obudowy kominkowej. Kluczowym elementem jest tutaj właściwa konstrukcja obudowy. Taka, która będzie akumulowała wytworzone ciepło, a następnie wolno oddawała je do pomieszczenia. Wybór odpowiedniej obudowy jest więc tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując kominek.
   
 • DGP (system dystrybucji gorącego powietrza)

  Decydując się na DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, powinniśmy pamiętać o tym, że jego konstrukcja musi być dostosowana do konkretnego budynku. Tego typu instalacja składa się z przewodów, którymi ciepło, wytworzone w czasie spalania drewna, dostarczane jest do wszystkich pomieszczeń. Nie tylko do tego, w którym znajduje się piec. Projekt systemu DGP powinien być dostosowany do:
   
  • liczby i rozkładu pomieszczeń,
  • liczby pięter,
  • potrzeb grzewczych domowników.
   
  Jeśli jest taka możliwość, system DGP warto dokładnie rozplanować już na etapie projektowania domu. Pozwoli to między innymi na prawidłowe rozmieszczenie przewodów oraz samego kominka.
   
 • Kominek z płaszczem wodnym

  Wadą systemu dystrybucji gorącego powietrza jest brak możliwości regulowania temperatury. Warto wziąć to pod uwagę kupując kominek. Dla niektórych może nie mieć to znaczenia, jednak jest to dość istotna informacja, wpływająca na komfort i funkcjonalność instalacji. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć kontrolę nad temperaturą jest kominek z płaszczem wodnym. Można podłączyć go do systemu centralnego ogrzewania. Podgrzana przez piec woda przesyłana jest do kaloryfera, a ten, jak wiadomo, pozwala na regulowanie temperatury. Kominek z płaszczem wodnym świetnie sprawdza się także do ogrzewania podłogowego.
   
  Kupując piec z płaszczem wodnym należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
   
  • średnia moc z wody,
  • maksymalne ciśnienie robocze,
  • pojemność płaszcza.

 

Piec żeliwny czy stalowy?


Wybierając kominek powinnyśmy także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany. Najbardziej popularne są piece:

 • żeliwne

  Kominki żeliwne są bardziej masywne. Ich ścianki są grubsze niż w stalowych, co ma wpływ na bezawaryjne działanie pieca. Grubsza ścianka jest bardziej odporna na wysokie temperatury. Piece żeliwne są też szczelniejsze. Jest to spowodowane tym, że bardzo często są odlewane, przez co nie są spawane i nie posiadają łączeń.
   
 • stalowe

  Kominki stalowe potrzebują mniej czasu, żeby się nagrzać. Dzięki temu szybciej oddają ciepło do pomieszczenia. Ogrzanie pokoju zajmuje więc mniej czasu. Powietrze w pomieszczeniu może nabrać optymalnej temperatury już po kilkunastu minutach. Piece stalowe wyróżniają się również odpornością na korozję oraz szok termiczny.

 

Kominki z dopływem powietrza


Wybierając kominek, warto pamiętać o tym, że do prawidłowego spalania drewna potrzebny jest dopływ świeżego powietrza. Obecność tlenu wpływa nie tylko na lepsze spalanie, ale także większy komfort domowników. Kominek z dopływem powietrza pobiera powietrze z zewnątrz budynku, a nie z jego wnętrza, czyli naszego pokoju. 

 

Sprawdzone marki


Przy wyborze kominka do domu nie powinniśmy kierować się wyłącznie jego ceną. Niska cena może iść w parze z niską jakością. Warto wiedzieć, kto jest producentem pieca, który chcemy kupić. Znane z wysokiej, skandynawskiej, jakości są kominki norweskie, ale nie tylko. W salonach kominków znajdziemy wiele innych markowych produktów, niekoniecznie ze Skandynawii.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.