Najlepsze miejsce dla kominka

Najlepsze miejsce dla kominka

 

Jakie jest najlepsze miejsce dla kominka? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wybór miejsca montażu jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji oraz potrzeb domowników. Istnieją jednak pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać. Są one związane przede wszystkim z bezpieczeństwem.

 

 

 

Odpowiednie warunki techniczne budynku
 

Jedną z podstawowych kwestii są odpowiednie warunki, jakie musi spełniać budynek, w którym chcemy postawić piec. Kominek wraz z wkładem oraz obudową może ważyć nawet tonę. Waga standardowego pieca wynosi około 500 kg, jednak i tak jest to ogromny ciężar. Z tego względu miejsce, gdzie chcemy wybudować kominek, to jest podłoga albo strop, musi być w stanie wytrzymać takie obciążanie.

Podłoga, na której stanie kominek musi być wykonana z materiałów niepalnych, na przykład:

  • kamienia naturalnego,
  • terakoty,
  • płytek ceramicznych.

Zabezpieczony materiałami niepalnymi musi zostać także sufit.

Piec buduje się możliwie jak najbliżej komina, tak aby zapewnić mu odpowiedni dostęp do przewodu kominowego. Ważną kwestią jest także to, żeby w jego pobliżu nie przebiegały instalacje: elektryczna, gazowa, grzewcza. Nie powinniśmy również stawiać koło niego mebli czy innych przedmiotów, które mogłyby się zapalić.

Jeśli kwestie związane z bezpieczeństwem mamy już załatwione, możemy przejść do funkcjonalności, co również jest bardzo istotne. Kominek nie powinien zaburzać normalnego funkcjonowania i korzystania z naszego domu. Jego instalacja nie powinna odbić się negatywnie na swobodnym poruszaniu się po mieszkaniu czy rozmieszczaniu mebli.

 

Ogrzewanie kominkowe w domu
 

Wybór odpowiedniego miejsca dla kominka zależy także od funkcji, jaką ma pełnić w naszym domu – grzewczą, czy dekoracyjną? W przypadku tej pierwszej, to jest ogrzewania kominkowego, dobrym pomysłem jest umieszczenie go w centralnym punkcie domu. Chodzi tutaj przede wszystkim o względy praktyczne. Kominek zlokalizowany na środku będzie w stanie ogrzać większą powierzchnię budynku.

 

Najlepsze miejsce dla kominka
 

Kominki montowane są z reguły w dużym pokoju, salonie. Wynika to z tego, że to właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Piece można jednak spotkać także w innych pomieszczeniach, na przykład łazience czy sypialni.

Kominek może zostać wybudowany w różnych częściach pokoju:

  • na środku,
  • przy ścianie koło okien,
  • w narożniku.

Kominek zlokalizowany na środku salonu, w jego centralnym punkcie, posiada przede wszystkim walory estetyczne. Wydobywające się z niego płomienie są bardziej widoczne dla domowników, co daje niesamowity efekt. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe z nawet 4 przeszklonymi ściankami, dzięki czemu ogień można podziwiać z każdej strony, z dowolnego miejsca w pokoju.

Na wyeksponowanie ognia pozwalają także kominki narożne. W ich przypadku płomienie widoczne są z dwóch stron.

Przemyślane umiejscowienie kominka pozwala także zminimalizować straty ciepła w pomieszczeniu. W tym celu należy go zamontować na przykład:

  • przy ścianie zewnętrznej,
  • naprzeciwko dużych przeszkleń.

W przypadku ściany zewnętrznej kominek można postawić między oknami. Jest to bowiem miejsce, przez które często ucieka najwięcej ciepła. Taka lokalizacja ma również inną zaletę. Po drugiej stronie ściany, w ogródku czy na tarasie, można wybudować kominek zewnętrzny, przy którym będzie można organizować imprezy pod chmurką. Co ważne, oba piece mogą być podłączone do tego samego komina.

Kominek można także ustawić na granicy dwóch pomieszczeń. Bardzo dobrze sprawdza się to na przykład w otwartych salonach. Piec może w atrakcyjny sposób połączyć salon z kuchnią.

 

Miejsce dla kominka wolnostojącego typu koza
 

Duże pole manewru, jeśli chodzi o wybór miejsca mamy w przypadku pieców wolnostojących typu koza. W zasadzie można je zamontować w każdym pomieszczeniu. Tak jak w przypadku tradycyjnych kominków, tak i tutaj należy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasadach bezpieczeństwa związanych z ochroną przeciwpożarową. Podstawową kwestią jest to, że kozy nie wolno stawiać tuż przy ścianie – nie może do niej przylegać. Jest to spowodowane tym, że jej obudowa rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Z tego samego powodu w pobliżu kominka nie powinniśmy ustawiać sprzętu RTV, mebli czy innych przedmiotów i urządzeń. Zakłada się, że minimalna odległość to 80 cm. Bardziej szczegółowe informacje na temat wymaganej odległości można często znaleźć w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pieców, należy pamiętać również o tym, że podłoga, na którym zostanie postawiona koza, musi być wykonana z materiałów niepalnych.

 

Skandynawskie kominki wiszące
 

Kominek można także powiesić na ścianie. Na rynku dostępne są piece wiszące, na przykład marki Scan, światowego lidera wśród pieców opalanych drewnem. Marka należy do norweskiego producenta Jøtul Group, co jest gwarancją wysokiej jakości i niezawodności. Kominki wiszące wyróżniają się atrakcyjnym nowoczesnych designem, dzięki czemu są fajną ozdobą pomieszczenia.

 

Kominek to nie mebel
 

Decyzja o wyborze odpowiedniego miejsca na kominek powinna być dokładnie przemyślana. Piec to nie mebel. Nie będziemy mogli go sobie tak po prostu przenieść w inne miejsce. To ozdoba na długie lata, z którą będziemy mieli styczność praktycznie codziennie.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.