Ogrzewanie domu - jaki kominek wybrać?

Ogrzewanie domu - jaki kominek wybrać?

 

Ogrzewanie kominkowe to ekonomiczne rozwiązanie. Jest stosunkowo tanie, a jednocześnie wydajne. Na rynku dostępne są różne sposoby oraz instalacje umożliwiające ogrzewanie domu przy wykorzystaniu pieca. Który z nich jest najlepszy? Jaki kominek wybrać? Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań?

 

 

Ogrzewanie przez promieniowanie
 

Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pieca do ogrzewania jednego pomieszczenia, na przykład salonu. Stosuje się wówczas tak zwane ogrzewanie przez promieniowanie. Polega ono na tym, że pomieszczenie nagrzewa się od płomienia i gorącej obudowy kominkowej, która akumuluje ciepło.

Warunkiem skuteczności tej metody jest wybór odpowiedniego kominka. Odpowiedniego, czyli takiego, który będzie w stanie akumulować wytworzone ciepło. Niezbędnym elementem ogrzewania przez promieniowanie jest właściwa obudowa kominkowa. Dobrym rozwiązaniem jest obudowanie wkładu kominkowego:

  • płytami szamotowymi,
  • kaflami piecowymi.

Odpowiednio skonstruowana obudowa kominkowa akumuluje ciepło, a następnie oddaje je do otoczenia, czyli pomieszczenia, w którym się znajduje. Ciepło może być oddawane jeszcze przez kilka godzin po spaleniu drewna.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że ogrzewa wyłącznie pokój, w którym znajduje się piec. Pozostałe pomieszczenia mogą zostać jedynie nieco dogrzane w wyniku przemieszczania się ciepłego powietrza poprzez wentylację. Ogrzewanie przez promieniowanie nie posiada bowiem żadnej instalacji, która rozprowadzałyby ciepło po domu.

 

Ogrzewanie kominkowe DGP
 

 

Instalację rozprowadzającą ciepło posiada natomiast DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. W największym skrócie, jego istota polega na tym, że ciepło wydobywające się z wkładu kominkowego transportowane jest specjalnymi przewodami do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.

DGP jest systemem stosunkowo tanim oraz łatwym w wykonaniu. Warto go jednak zaplanować już na etapie projektowania domu. Pozwoli to między innymi na odpowiednie rozplanowanie przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze, a także umieszczenie kominka w najlepszym miejscu. Piec powinien być usytuowany centralnie. Chodzi o to, żeby przewody z ciepłym powietrzem były jak najkrótsze.

System dystrybucji gorącego powietrza sprawdza się zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych. W przypadku parterowych jego wykonanie jest jednak łatwiejsze. Na poddaszu można bowiem zainstalować takie elementy systemu, jak:

  • przewody transportujące ciepło,
  • filtr powietrza,
  • turbinę.

Przy suficie znajdują się natomiast wyloty, z których do pomieszczenia wydobywa się ciepło.

Poziom skomplikowania systemu DGP, a konkretnie przewodów z gorącym powietrzem, rośnie wraz z liczbą pięter. Im więcej poziomów, tym system jest bardziej rozbudowany. Gorące powietrze musi być bowiem dostarczane do większej liczby pomieszczeń.

System DGP jest rozwiązaniem korzystnym ekonomicznie – pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. Drewno jest bowiem tańsze niż inne paliwa, na przykład gaz. Jego minusem jest jednak brak możliwości regulowania temperatury. Gdy płomień w kominku się pali, powietrze jest maksymalnie nagrzane. Natomiast po spaleniu drewna system momentalnie przestaje działać. Wynika to z tego, że ciepło nie jest nigdzie akumulowane.

 

Kominki z płaszczem wodnym
 

 

Kominek może być także podłączony do centralnego ogrzewania w domu. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe wyposażone w wymiennik ciepła, który podgrzewa wodę. Piece z płaszczem wodnym działają na zasadzie kotła grzewczego. Podgrzewają wodę, która jest później transportowana do grzejników, kaloryferów.

W przeciwieństwie do systemu DGP, w przypadku kominków z płaszczem wodnym istnieje możliwość regulowania temperatury. Odbywa się to za pomocą zaworów, w jakie wyposażone są grzejniki. Po wyłączeniu ogrzewania temperatura nie spada też tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku DGP. Z drugiej jednak strony, powietrze ogrzewane przy pomocy pieca z płaszczem wodnym rozgrzewa się wolniej niż w systemie dystrybucji gorącego powietrza.

Wysokiej jakości żeliwne kominki z płaszczem wodnym znajdują się w ofercie norweskiego producenta Jøtul Group. Piece tej skandynawskiej firmy charakteryzują się zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu są bardzo ekologiczne oraz ekonomiczne. Wyróżnia je między innymi wysoka efektywność energetyczna.

 

Jakie funkcje ma spełniać kominek?
 

Jak widać, istnieją różne sposoby wykorzystania kominka do ogrzewania domu. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Wybór odpowiedniego zależy w dużej mierze od potrzeb domowników. Piec powinien być dostosowany do liczby pomieszczeń, a także ich układu. Niezwykle istotne jest także to, jaką funkcję ma spełniać ogrzewanie kominkowe – czy ma być jedynym źródłem ogrzewania domu, czy jedynie elementem wspomagającym instalację grzewczą.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.