Pomysły na obudowę kominka

Pomysły na obudowę kominka

 

Kupując kominek do salonu warto zadbać o jego odpowiednią obudowę. Przede wszystkim powinna być ona odporna na działanie wysokich temperatur. Poza bezpieczeństwem, ważne są także kwestie estetyczne, dekoracyjne. Pomieszczenie z piecem jest bowiem centralnym punktem domu. Można powiedzieć, że wręcz najważniejszym.

 

To właśnie wokół kominka gromadzi się cała rodzina w niedzielne popołudnie. Wreszcie, jest on ozdobą domu, jego wizytówką. Jest pierwszą rzeczą, która przyciąga wzrok gości. Z tych wszystkich powodów wybór odpowiedniej obudowy kominkowej jest niezwykle ważny.

 

Czym się kierować, szukając pomysłu na obudowę kominka?
 

Dobierając obudowę do kominka powinniśmy kierować się przede wszystkim względami:

 • bezpieczeństwa,
 • estetyki.

Podstawową kwestią jest to, żeby obudowa kominkowa była wykonana z materiałów ognioodpornych – odpornych na działanie wysokich temperatur. To kluczowy element w kontekście bezpieczeństwa domowników. Obudowa zrobiona z nieodpowiednich materiałów będzie poważnym zagrożeniem dla życia.

Tak jak zostało już wspomniane, piec jest swego rodzaju sercem salonu, jego dominującym elementem, który od razu rzuca się w oczy. Z tego względu obudowa powinna być dopasowana do aranżacji pokoju. Tak, aby stanowiła harmonijną całość ze stylem, w jakim urządzony został salon. Inną obudowę wybierzemy do pokoju urządzonego w stylu nowoczesnym, inną w klasycznym.

 

Z czego zrobić obudowę kominka?
 

Wybór materiałów, z jakich możemy zrobić obudowę do kominka jest dość spory. Dzięki temu nie powinnyśmy mieć problemu z dobraniem takiej, która będzie zgodna z naszym gustem. Z czego można zrobić obudowę kominka? Do wyboru mamy takie materiały, jak:

 • kamień,
 • beton,
 • cegła,
 • kafle ceramiczne,
 • płyty gipsowo-kartonowe.

 

Obudowa kominka z kamienia
 

Kamień naturalny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do obudowy kominka. Dzięki swoim właściwościom świetnie się do tego nadaje. Co to są za właściwości? Kamień jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ:

 • jest twardy,
 • jest odporny na uszkodzenia: nie pęka i nie rysuje się,
 • nie odbarwia się pod wpływem ciepła.

Obudowy kominkowe mogą być zrobione z praktycznie każdego kamienia. Do ich budowy wykorzystuje się na przykład:

 • marmur,
 • piaskowiec,
 • trawertyn,
 • wapień,
 • granit,
 • łupki.

Najczęściej wybierane są te cztery pierwsze, to jest marmur, piaskowiec, trawertyn, wapień. Wynika to z tego, że są łatwe w obróbce.

 

Obudowa pieca z betonu
 

Beton stosowany jest zazwyczaj jako imitacja droższych materiałów, na przykład wysokogatunkowego kamienia. Jest to dość proste do wykonania, ponieważ beton jest łatwy w obróbce oraz barwieniu. Można go pomalować na dowolny kolor.

Beton jest podatny na zabrudzenia, dlatego należy pamiętać o jego odpowiednim zaimpregnowaniu.

 

Obudowa kominkowa z cegły
 

Z cegły może zostać zrobiona cała obudowa albo tylko jej elementy wykończeniowe, na przykład półki. Jej największym atutem jest uniwersalność – pasuje do wielu różnych stylów i aranżacji. W przypadku cegły ceramicznej należy pamiętać o tym, że jest ona porowata i chłonna, przez co łatwo się brudzi. Z tego względu należy ją zaimpregnować. Problem ten nie dotyczy cegieł klinkierowych.

 

Obudowy z kafli ceramicznych
 

Obudowy kominkowe z kafli ceramicznych wyróżniają się niezwykle atrakcyjnym wyglądem. Przy ich pomocy można wystylizować kominek na stylowy piec kaflowy. Ciekawą propozycją są kafle ręcznie zdobione, dzięki czemu jeszcze bardziej zyskują na oryginalności. Na rynku dostępne są zarówno kafle klasyczne, jak i nowoczesne.

 

Gotowe obudowy kominkowe
 

Jeśli nie chcemy robić obudowy sami, możemy skorzystać z oferty gotowych rozwiązań. Gotowe obudowy dostępne są w wielu wzorach i rozmiarach, dostosowanych do różnych modeli wkładów kominkowych, także narożnych. Ich największe zalety to krótszy termin realizacji oraz niższa cena.

 

Wybór należy do Ciebie
 

Jak widać, wybór materiałów i pomysłów na obudowę kominka jest bardzo duży. Każde z powyższych rozwiązań posiada swój urok. Które najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie? Tak naprawdę decyzja zależy wyłącznie od Ciebie.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.