Wkłady kominkowe stalowe czy żeliwne - które wybrać?

Wkłady kominkowe stalowe czy żeliwne - które wybrać?

Każdy, kto zastanawia się, jak zapewnić ciepło w domu, i decyduje się na ogrzewanie kominkowe, w końcu stanie przed pytaniem, na który kominek postawić - stalowy czy żeliwny? Ponieważ producenci kominków prześcigają się w ofertach różnorakich wkładów zrobionych zarówno z żeliwnych odlewów, jak i zespawanych stalowych płyt, trudno dokonać wyboru, nie mając specjalistycznej wiedzy. Dlatego rozwiewamy wątpliwości i wskazujemy wady oraz zalety wkładu kominkowego stalowego i żeliwnego. Bo z poradami FIRE-PRO w Twoim domu zawsze będzie ciepło!

Kominki stalowe i  piece żeliwne - różnice w budowie

O ile wkłady kominkowe stalowe zbudowane są z pospawanych ze sobą stalowych blach, o tyle ich żeliwne odpowiedniki to zazwyczaj połączone ze sobą przy pomocy śrub odlewy. Z budowy pieców kominkowych wynikają konkretne cechy produktów. Kominki żeliwne utrzymują ciepło bez stosowania dodatkowych elementów grzewczych, podczas gdy we wkładach stalowych konieczne jest zamontowanie tak zwanych kształtek z szamotu - dzięki nim wkład kominkowy akumuluje ciepło.

 

Ogrzewanie kominkowe dostosowane do wystroju pomieszczenia

Decydując się na piece w postaci wolnostojącego bądź obudowanego kominka, musimy brać pod uwagę także wystrój naszego wnętrza. Nie do każdego salonu będzie pasował kominek z wkładem stalowym choćby ze względu na to, że lepiej prezentuje się raczej w pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze. Z drugiej strony kominki stalowe, także te z płaszczem wodnym, to rozwiązanie wygodne pozwalające utrzymać ciepło przez wiele godzin. Producenci często oferują projekty pieców kominkowych na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można je dopasować do wystroju. Z kolei ogrzewanie kominkowe z zastosowaniem pieca żeliwnego będzie doskonale współgrać z wnętrzami w stylu rustykalnym, kojarzonymi z tradycją i XIX-wiecznym życiem dworskim.

Ogrzewanie kominkowe z wkładem żeliwnym marki JOTUL

W kwestii wyboru kominka mającego ogrzewać nasz dom, warto postawić na produkt wysokiej jakości, choćby z tego względu, że to inwestycja na lata, a być może i dla kolejnych pokoleń. Takie wkłady kominkowe wytwarza, i to ręcznie, norweska marka JOTUL. Skandynawskie produkty to wkłady kominkowe żeliwne, które są trwałe i nie ulegają korozji. Mają grube ścianki, a to jedna z najistotniejszych cech pieca kominkowego, zarówno z wkładem stalowym, jak i żeliwnym. Dlaczego? Ponieważ cienkie ścianki się rozszczelniają bądź pękają i wymagają zazwyczaj wymiany pieca, a to oznacza tylko jedno - niska cena wkładu kominkowego nie idzie w parze z jego jakością. Lepiej wydać większe pieniądze, ale tylko raz.

Wciąż nie wiesz, jaki wkład kominkowy wybrać: żeliwny czy stalowy? Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami, którzy korzystając ze swojej fachowej wiedzy, pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Sto sześćdziesiąt lat firmowego doświadczenia w branży rozwiązań grzewczych to gwarancja solidnej dawki porad w zakresie doboru ogrzewania kominkowego dobranego do indywidualnych potrzeb.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.