Wybór wkładu kominkowego - czym się kierować?

Wybór wkładu kominkowego - czym się kierować?

 

Kominki są funkcjonalnym i estetycznym wyposażeniem domu. Czym kierować się jednak przy wyborze wkładu kominkowego, żeby był możliwie najbardziej dostosowany do naszych potrzeb i preferencji? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

 

 

Dekoracyjny czy funkcjonalny?

Przede wszystkim należy się zastanowić do czego i jak często używać będziemy kominka. To, czy jego funkcja ma być stricte dekoracyjna czy również grzewcza, ma ogromny wpływ na podejmowaną decyzję. Jeśli zależy nam wyłącznie na estetyce, można zdecydować się na kominek otwarty. Nie są one w stanie ogrzać jednak efektywnie większych powierzchni, gdyż większość energii cieplnej ucieka bezpowrotnie do komina (zostaje jedynie ok. 10-15%). Rozpalonego kominka tego typu nie można także pozostawić bez nadzoru, gdyż stanowi źródło otwartego ognia, które może być zagrożeniem pożarowym. Współcześnie funkcję wyłącznie estetyczną spełniać mogą także biokominki, czyli kominki na biopaliwo, do których instalacji nie potrzeba komina ani dopływu powietrza. Czy istnieje jednak coś lepszego niż zapach spalanego drewna i blask trzaskającego ognia?

Stylowa ozdoba pomieszczenia

Opalany drewnem kominek bez wątpienia nadaje charakter pomieszczeniu, w którym się znajduje. Bogaty wybór dostępnych na rynku modeli pozwala na dopasowanie obudowy kominkowej do wystroju wnętrza - nowoczesnego, skandynawskiego, tradycyjnego. Możemy przebierać wśród różnego rodzaju modeli, które różnią się pod względem estetycznym m.in.:

 • kształtem frontu kominkowego oraz jego wykończenia, które odpowiadają za wygląd całości (na rynku dostępne są modele płaskie, zaokrąglone, nowoczesne, stylizowane, itp.),
 • rodzajem szyb i ich ilością,
 • sposobem wybierania popiołu (ręcznie, z dolnej płyty paleniska, szuflada, systemy odprowadzania popiołu),
 • kierunkiem otwierania drzwiczek (w lewo, w prawo, z podnoszonymi drzwiami).

Stalowy czy żeliwny?

Kominki mogą być wykonane z różnych materiałów:

 • stalowe,
 • żeliwne.

Te pierwsze są bardzo lekkie, nowoczesne. Stal szybko się nagrzewa, ale też bardzo szybko wraca do pierwotnej temperatury, kominki tego typu więc grzeją tylko podczas spalania. Żeliwne z kolei potrzebują dużo więcej czasu żeby się nagrzać, ciepło paleniska utrzymuje się jednak bardzo długo, nawet po wygaśnięciu ognia.

Wybierz typ obudowy

Niezależnie od tego, jak często będziemy używać kominka, wybierać możemy także wśród różnych rodzajów obudowy kominkowej - na rynku dostępne są modele:

Ogrzewanie kominkowe

Kominek może być świetnym uzupełnieniem ogrzewania, szczególnie zimą. Decydując się na zakup kominka, który spełniać ma również funkcję grzewczą, rozważyć możemy różne rodzaje wkładów:

Kominki tradycyjne, zarówno otwarte, jak i zamknięte ogrzewać będą jedynie pomieszczenie, w którym zostały zainstalowane. Te z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) rozprowadzają ciepło po całym domu za pomocą przewodów, a modele wyposażone w płaszcz wodny mogą ogrzewać również wodę użytkową. Wybierając wkład kominkowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry, takie jak:

 • nominalna moc grzewcza (kW) - średnia powinna wynosić ok. 1kW/10m2 pomieszczenia;
 • temperatura spalin - nie powinna przekraczać 400℃ by kominek był bezpieczny;
 • regulacja procesu spalania (za pomocą ruchomej klapy umieszczonej na wylocie spalin lub przepustnic;
 • rodzaj - DGP/C.O.;
 • sposób doprowadzenia powietrza do komory spalania.

Wybierz produkt najwyższej jakości

Niezwykle istotna jest również jakość wykonania. Lepiej zdecydować się na produkt od producenta lub dystrybutora, a nie z marketu budowlanego, w którym jest wszystko. Kupując kominek na drewno np. norweskiego producenta Jøtul, będziemy mieć gwarancję najwyższej jakości, która bezpośrednio przekłada się na żywotność oraz komfort użytkowania.

Skorzystaj z rad profesjonalistów

Zakup kominka to inwestycja na wiele lat, dlatego powinna być wyjątkowo dobrze przemyślana. Nie wiesz jaki wkład kominkowy będzie dla Ciebie najlepszy? Oferujemy wkłady kominkowe norweskiej marki Jøtul oraz profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego modelu.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.