Zabezpieczenie domu przed utratą ciepła

Zabezpieczenie domu przed utratą ciepła

 

Wraz z nadejściem jesieni wiele osób zastanawia się jak ogrzewać dom, żeby ciepło nie uciekało z pomieszczeń. Jak tego dokonać, żeby jednocześnie zaoszczędzić? I ile kosztuje ogrzanie domu wolnostojącego? Odpowiadamy!

 

 

 

Ocieplanie domu – przygotuj się!

Piece i kominki uruchamiamy wtedy, gdy noce robią się coraz chłodniejsze. Jednak czy ogrzewanie pomieszczeń w domu musi być tak kosztowne, jak do tej pory? Przedłużająca się zima i temperatury, które gwałtownie spadają poniżej zera, mają duży wpływ na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak temu zapobiec i uratować domowy budżet zimą? Zacznij przygotowania jeszcze latem!

Uszczelnianie domu to podstawa

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Gdy mieszka się w domu wolnostojącym, to warto zainwestować w ogrzewanie kominkowe, jednak uszczelnianie domu przed sezonem grzewczym jest kluczem do sukcesu. Najwięcej ciepła ucieka przez okna, drzwi i dach, dlatego to od nich powinieneś zacząć. Wystarczy że zostały kiepsko zamontowane – w takich sytuacjach powstają tak zwane mostki termiczne, które powodują uciekanie ogrzanego powietrza z domu. W takim przypadku uszczelnianie okien i drzwi w domu jest konieczne: inaczej po co ogrzewać dom, skoro prawie połowa ciepła „ucieknie” oknem lub drzwiami? Gdy zadbasz o uszczelki i odpowiednią izolację dachu to zobaczysz, że pomieszczenia szybciej się nagrzewają , a także dłużej utrzymują ciepło.

Jak uszczelnić okna i drzwi? To zależy: możesz kupić specjalną taśmę, dostępną w sklepach. Najlepiej będzie zadzwonić do profesjonalisty, który przeprowadzi specjalistyczny audyt i wskaże Ci miejsca, które są nieszczelne. Pamiętaj, że nawet najbardziej energooszczędne rozwiązanie okaże się nietrafione, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią izolację domu.

Piece i kominki dopasuj do swoich potrzeb

Możesz także zainwestować w nowoczesne ogrzewaniu domu, jakim są kominki Scan, które nie tylko oddają dużo ciepła, ale także są przyjazne dla środowiska. Ocieplanie domu powinno być jednak przede wszystkim dopasowane do Twoich potrzeb – jeżeli chcesz przy okazji ogrzewać wodę, polecamy kominki z płaszczem wodnym. Można je zintegrować z systemem ogrzewania, dzięki czemu wodę można doprowadzić do kaloryferów. Możesz także postawić na połączenie kominka z ogrzewaniem podłogowym.

Pamiętaj aby zawsze dobierać wielkość i rodzaj kominków do powierzchni domu. Jeżeli wybierzesz za małe palenisko, dalsze pomieszczenia mogą pozostać niedogrzane. Dobrze dobrane kominki to inwestycja na lata, która szybko się zwraca, jednak palenisko musi być dopasowane bezpośrednio do wielkości domu. Jeżeli nie wiesz, jaki rodzaj kominka wybrać, skontaktuj się z nami – mamy w tym doświadczenie.

Jak ogrzewać dom, żeby zaoszczędzić?

Jak ogrzewać dom, gdy zima już nadeszła? Najlepiej poczekać z wymianą okien czy drzwi na nadejście cieplejszej pory roku. Zainwestuj w specjalne uszczelki lub taśmy uszczelniające, które można kupić w sklepach budowlanych. Zadbaj też o to, by wybrać najlepszą dla siebie formę ocieplenia domu: może to być kominek wiszący, Scan lub kominek wolnostojący – ważne, żeby był dostosowany do Twoich potrzeb i, o czym już wspominaliśmy, do powierzchni domu. Ogrzewanie pokojów powinno być równomierne: staraj się nie podkręcać ogrzewania tylko w jednym pomieszczeniu na chwilę, zwłaszcza jeżeli wychodzisz z domu. Zdecydowanie lepiej jest je skręcić na ten czas, zwłaszcza jeżeli dom będzie stał pusty przez kilka godzin. Pamiętaj też, że w nocy lepiej się śpi w temperaturze około 20 stopni – warto na noc skręcać grzejniki.

Ocieplanie domu, który jest uszczelniony, za pomocą kominka uratuje Twój budżet. Na kosztach ogrzewania możesz zaoszczędzić nawet 1/3 ceny! A na dodatek uszczelnianie okien i drzwi w domu wcale nie musi być trudne – większość przypadków da się załatwić bez wizyty fachowca. Wystarczy poświęcić jedno wolne popołudnie, a Twój portfel w przyszłości Ci podziękuje.

Ile kosztuje ogrzanie domu?

Ogrzanie domu wolnostojącego w dużej mierze zależy od rodzaju ogrzewania, które posiadasz. Roczny koszt może wynosić od 1000 (ogrzewanie drewnem), do około 1700 złotych (ogrzewanie gazem ziemnym). Średnio grzanie węglem kosztuje około 1500-1600 złotych, a ocieplanie przy pomocy pompy ciepła wynosi około 1300 złotych. Te wartości są jednak mocno uśrednione, ponieważ ostateczny koszt ogrzewania zależy od temperatury, utrzymywanej w domu, uszczelnienia, metrażu oraz ceny opału, która jest zmienna.

Żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu domu upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są uszczelnione. Zadbaj też o odpowiednią izolację dachu, a koszty ocieplenia wszystkich pomieszczeń w domu spadną. Najlepiej zabrać się za to przed nadejściem zimy – może okazać się, że uszczelnienie nie wystarczy, i będziesz musiał wymienić okna. Jeżeli potrzebujesz pomocy w dobraniu kominka bądź najlepszego rodzaju opału, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści od wielu lat zajmują się profesjonalnym doradztwem z branży grzewczej.

KONTAKT

FIRE-PRO Sp. z o.o.
ul. Obornicka 290
60-691 Poznań

+48 502 549 506

+48 509 610 959

biuro@fire-pro.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra

Reklama i budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Skontaktuj się z nami

Akceptuję politykę prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez widoczni w celu przedstawienia oferty.